fbpx
Posted inpolecam

Bajka terapeutyczna: „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”

Będąc dzieckiem zaczytywałam się w „Kubusiu Puchatku”, będąc nastolatką w historii o Małym Księciu, teraz moje serce należy do Filipa- zajączka, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Zapraszam do przeczytania krótkiej recenzji książki o sile przyjaźni, wierności, strachu, pokonywaniu swoich słabości i walce o… samego siebie ?

Filip to mały zajączek. Urodził się jako ostatni i jednocześnie najsłabszy i najmniejszy z całego rodzeństwa. Wolniej biegał, dłużej musiał pozostać w norce pod opieką rodziców, nie uczył się tak szybko jak reszta rodzeństwa. Bracia i siostry wyśmiewali go, nie chcieli się z nim bawić, traktując go jako tego „gorszego” brata. Filip był bardzo samotny. Aż pewnego dnia na swej drodze spotkał Pusię- piękną łabędzicę.

Od tej pory Filip i Pusia uczą nas tego, co w życiu jest ważne, a o czym często zapominamy. Przede wszystkim pokazują siłę PRZYJAŹNI i wierności. „Strachliwy” Filip, który niemal nie umarł ze strachu, okazuje się najodważniejszym zajączkiem w okolicy i rzeczywiście dokonuje wielkich czynów- ratuje życie swojej jedynej przyjaciółki. Jednocześnie uczy nas jak pokonywać swoje słabości i zamieniać je w siłę. Pokazuje, że bez względu na wszystko warto walczyć o marzenia i realizować wyznaczone przez siebie cele. Mały zajączek Filip to najlepszy przykład na to, że to wcale nie talent i szczęście są wyznacznikiem sukcesu- jest nim ciężka praca i wiara w to do czego dążymy. Udowadnia nam, że nie trzeba być idealnym, by stać się bohaterem.

Historię o zajączku Filipie powinien przeczytać każdy. Na pewno jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które nie wierzą w siebie, mają trudności w jakiejkolwiek dziedzinie, czują się odtrącone przez innych.

„Wiesz Pusiu, co jest dzisiaj dla mnie najważniejsze? Uwierzyłem w siebie i wiem, że jestem dobry taki jaki jestem. Nie muszę się już ścigać, żeby to sobie udowodnić. Nie muszę się już porównywać. Niech wygrywają Ci, co jeszcze muszą…”

Filip daje nadzieję i motywację do tego, by bez względu na wszystko cenić w życiu to co najpiękniejsze- miłość i przyjaźń oraz małymi kroczkami dążyć do spełnienia marzeń.

Literatura:

  1. E. Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *