fbpx
Posted inpolecam

Bajka terapeutyczna: „Kiedy nadchodzi smutek”

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda smutek? Jak mógłby mieć na imię? Czego od nas chce? Czego potrzebuje? Czy wiecie, że ze smutkiem można się zaprzyjaźnić, wypić z nim herbatę i iść na spacer? Nie? Zatem zajrzyjcie do środka „Kiedy nadchodzi smutek”.  🙂

.

„Smutek przychodzi niespodziewanie. A kiedy pozwolisz mu wejść, może odkryjesz, że twój gość jest inny, niż ci się wydawało”. 

.

Smutek jest emocją, która pojawia się w naszym życiu często. Spotykają się z nim dzieci i dorośli. Często chcielibyśmy przed nim uciec, nie chcemy, by był blisko nas. Gdy próbujemy uciekać smutek nas przytłacza, dusi od środka. Dlaczego?

…bo ze smutkiem warto pobyć, przytulić się, zapytać: skąd się wziął?Wspaniale to tłumaczy i pokazuje książka „Kiedy nadchodzi smutek”. 

To książka, która porusza. Zatrzymuje. Z piękną, prostą dziecięcą narracją opowiada o tym jak sobie radzić, choć bardziej tutaj pasuje: polubić się, ze smutkiem. Opowiada, co się dzieje, gdy przed nim uciekamy, jak spędzić czas, gdy smutek jest obok nas i co najważniejsze: że zaopiekowany smutek spokojnie odchodzi.

Największym atutem „Kiedy nadchodzi smutek” jest prostota i minimalizm. Niewiele tekstu, w którym jest dużo wartościowej treści, i symboliczne ilustracje, sprawiają, że jest on wspaniałym pomysłem na wprowadzenie najmłodszych dzieci w świat emocji. Sama metafora smutku- pokazanie go jako postaci, który spotyka się z chłopcem i wspólnie spędzają czas, pozwala na wyobrażenie sobie tej emocji i odniesienie jej do „konkretu”, czego dzieci często po prostu potrzebują, by zrozumieć emocje. To wzruszająca historia, która jest jednocześnie zbiorem odpowiedzi i podpowiedzi, jak radzić sobie ze smutkiem.

Z drugiej strony, za wspomnianą prostotą i minimalizmem, kryje się głębia, która porusza i zatrzymuje dorosłych. Przypomina jak ważne, by w smutku zaopiekować się sobą, pobyć ze sobą oraz ze swoimi emocjami. 

„Kiedy nadchodzi smutek” to wyjątkowa i mądra książka. 

To ważna książka, wspólnie z którą warto pokazywać dzieciom smutek.

To po prostu piękna książka- na zewnątrz i w środku.  

Przyciąga ilustracjami i zatrzymuje treścią. <3

 

 

Bibliografia:

  1. Eland. E. (2019) Kiedy nadchodzi smutek. Warszawa: Mamania

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *