
Emocje to nie ogórki – nie należy ich kisić.
Emocje to nie ogórki – nie należy ich kisić.
💚
To metafora, którą poznałam dzięki Wam – jedna z Was użyła tego porównania, w komentarzu pod postem.Bardzo za nią dziękuję! Zabrałam ze sobą i często używam tego porównania podczas rozmów o emocjach, znaczeniu ich wyrażania oraz konsekwencjach tłumienia.
I dziś skupię się na konsekwencjach.
Częste tłumienie, „kiszenie” naszych uczuć zostawia ślad i poważne skutki. Emocje schowane do środka nie rozpływają się w nas. W jakiś sposób wychodzą. Często w konsekwencji zaczynamy doświadczać objawów/zaburzeń psychosomatycznych. Ciało zaczyna nas boleć – czujemy ból brzucha, głowy, karku. Jesteśmy przebadani i zastanawiamy się: skąd to? Co się dzieje? Ponad to nie mamy możliwości korzystania z mocy emocji. Przykładowo: „nielubiana” i tak często tłumiona przez nas złość pełni przecież funkcję ochronną, informuje nas, o tym, że ktoś przekracza nasze granice. Gdy jej nie wyrażamy, tłumimy, nie potrafimy odczytać wiadomości, którą nam wysyła „postaw granicę”.
Dlaczego tłumimy?
To bardzo ważne pytanie. Tłumienie emocji, z reguły jest wyuczonym mechanizmem, często mającym swój początek w dzieciństwie.
Jeżeli jako dzieci słyszeliśmy „Nie wolno się złościć”, „Nie płacz, nie bądź baba”, nauczyliśmy się, że tak trzeba i to sposób „radzenia sobie z emocjami” i przetrwania trudnych sytuacji. Stąd tak ważne jest akceptowanie i nazywanie uczuć dziecka. Uczymy je wówczas mechanizmu, który ma wpływ na często życie.
Zatem:
nie kiś emocji – to nie ogórki.
💚
Jestem ciekawa Waszych refleksji po przeczytaniu postu
…i mam prośbę: podzielcie się metaforami, z których korzystacie podczas pracy z dziećmi.
Zainspirujmy się nawzajem 🙂
PSYCHOGRAFIKĘ MOŻESZ POBRAĆ TUTAJ:
Jeżeli korzystasz z psychografik- zostaw po sobie ślad w komentarzu
Chętnie poznam Twoją opinię, refleksję i/lub pomysł na ich wykorzystanie 🙂
Więcej materiałów znajdziesz tutaj (klik)
Bardzo przydatne materiały do pracy socjoterapeutycznej . Wykorzystuję je do podsumowania zajęć, jako myśl przewodnią, mantrę. Krótką wskazówkę, dla wywołania refleksji. Poszukuję tego typu plakatów do wydruku, wymownych grafik-obrazów. Wzrokowcom obrazy pozostają w pamięci.
Pozdrawiam serdecznie, bede tu zaglądać 🙂👍
Bardzo pomocne materiały.Obrazowo i tak po prostu przygotowane. Polecam
Świetna metafora. Pracuję z młodymi sportowcami i myślę, że spojrzenie z takiej perspektywy na emocje, bardzo im się spodoba.
Piękna grafika, bardzo zrozumiale (dla laika) w poście przedstawione informacje. Biorę i z radością będę wykorzystywać w moim życiu rodzinnym i zawodowym – w profilaktyce używania substancji psychoaktywnych, w profilaktyce zdrowia psychicznego. Dziękuję serdecznie:)
Ktoś mi polecił Pani stronę, a szczególnie tę właśnie psychografikę. Wszystkie są wspaniałe i na pewno wykorzystam je w pracy z dziećmi zarówno w szkole, jak i w gabinecie. Dziękuję 🙂
Dziękuję, bardzo dobre materiały.