fbpx
Posted inmateriały

Materiały: „Kości ABC”.

Jak wprowadzić dziecko do modelu ABC? Jak utrwalić przekazaną wiedzę? Jak zdiagnozować, czy dziecko odróżnia od siebie sytuację, myśli, emocje, zachowanie? Jak kreatywnie i w atmosferze zabawy wydobyć opis sytuacji, myśli, zachowania, sposoby radzenia sobie w obszarze danej emocji? Jest na to wiele sposobów i często wymaga to sporo pracy i umiejętności.

Dziś z pomocą w tych trudnych wyzwaniach przychodzą „Kości ABC”, które, mam nadzieję, będą dla Was wsparciem.

Ostatni wpis, który tutaj opublikowałam dotyczył psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz znaczenia modelu ABC w procesie terapeutycznym. 

Jednym z moich pomysłów na rozmowę i wprowadzenie w model ABC, diagnozę umiejętności odróżniania przez dziecko sytuacji, myśli, emocji, zachowania oraz poznanie sposobów radzenia sobie z emocjami są „Kości ABC”.

Mogą być propozycją „gry na poznawanie się”, wspierać w psychoedukacji, diagnozie oraz konceptualizacji problemu dziecka. 

…i są jednocześnie dobrą zabawą. 🙂

Instrukcja:

W grze są zawsze dwie kości: z emocjami oraz z pytaniami. Dziecko odpowiada na pytanie w obszarze emocji, która została wylosowana. 

„Kostka zwierzęta”, to dodatek ćwiczący kompetencje emocjonalne, będący jednocześnie dobrą propozycją zabawy i okazją do śmiechu J „Kostka zwierzęta” łączy się z „kostką z emocjami” 😀 Turlamy obiema i naśladujemy zwierzę, które odczuwa wylosowaną emocję 🙂

Owocnej pracy i miłej zabawy!

Kości do pobrania w dwóch wersjach językowych (PL oraz UKR) znajdziecie poniżej (polecam wydruk w formacie A3):

Powyższe materiały (w języku polskim) to przykładowe karty pracy z e-booka „Pomoce terapeutyczne myślę – czuję – działam”, który znajdziesz tutaj (klik)

Jeżeli korzystasz z materiałów- zostaw po sobie ślad w komentarzu
Chętnie poznam Twoją opinię, refleksję i/lub pomysł na ich wykorzystanie 🙂

Komentarze (12)

  1. Bardzo ładne, estetyczne i nieprzeładowane, wcześniej pracowałam na naklejkach na drewnianej kostce, kostkę ze zwierzątkami wykorzystam na zajęciach logopedycznych. Pozdrawiam.

    1. Bardzo dziękuję za tę opinię. Poza oczywistą wartością merytoryczną duże znaczenie ma także dla mnie minimalizm i estetyka narzędzi, stąd to dla mnie ważne słowa. Pozdrawiam 🙂

  2. Dziękuję za estetyczne wizualna pomoc. Jestem pedagogiem- terapeutą pedagogicznym i kostki będą pomocne do mojej pracy z uczniami oraz do „otwarcia” niektórych trudnych uczniów, którzy wymagają wsparcia. Bardzo dziękuję. Będe zaglądać częściej na Pani stronę. Pozdrawiam.

  3. Ta kostka jest niesamowita! A zwłaszcza dodatek- zwierzaki, już widzę moje przedszkolaki podczas zabawy nią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *