fbpx
Posted inmateriały psychografiki

Sygnalizacja świetlna ZATRZYMAJ SIĘ, POMYŚL, DZIAŁAJ.

Kiedy odczuwamy silne emocje, czasami pod ich wpływem, podejmujemy niewłaściwe decyzje.Zdarza się to każdemu, nie tylko dzieciom. Ta prosta grafika pomaga dzieciom ćwiczyć samokontrolę oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Samokontrola to nasz „wewnętrzny hamulec”. Jest umiejętnością (funkcją wykonawczą), która odpowiada za kontrolę impulsów, zachowań. Zależy od możliwości biologicznych (tutaj: wiek dziecka, funkcjonowanie mózgu) oraz ćwiczeń, doświadczeń. Jest ważna i przydatna, ponieważ pomaga nam zapanować nad impulsem i ZATRZYMAĆ SIĘ. To dzięki samokontroli potrafimy oprzeć się pokusie zjedzenia kolejnej kostki czekolady, czekać na swoją kolej, czy nie powiedzieć na głos tego, co myślimy.

ZATRZYMAJ SIĘ, POMYŚL, DZIAŁAJ 🙂
O ile życie byłoby mniej skomplikowane, gdyby to było takie proste. Niestety nie jest.
Dzieci potrzebują czasu, doświadczeń oraz naszego wsparcia w procesie uczenia się.

Poniższą grafikę przygotowałam dla dzieci, które mają trudność z samokontrolą oraz rozwiązywaniem problemów. Mogą być wsparciem, bodźcem, który postawiony w widocznym miejscu przypomni, że gdy czujemy intensywne emocje, pojawia się problem warto „zapalić czerwone” i powiedzieć sobie STOP.
Metafora świateł, może być narzędziem dla rodziców i nauczycieli, którzy wspierają dzieci. Często zachęcam do wydrukowania czerwonego światła i ustalenia z dzieckiem, że gdy je pokazujemy- jest to sygnał, który mówi „ZATRZYMAJ SIĘ”, weź głęboki oddech.

Co sądzicie o takim wykorzystaniu sygnalizacji świetlnej? 🙂
🙂

Jeżeli korzystasz z psychografik- zostaw po sobie ślad w komentarzu – to wspiera 🙂

Jeżeli szukasz więcej materiałów i/lub chcesz wesprzeć rozwój tej przestrzeni – zajrzyj tutaj (klik)

Komentarze (11)

  1. Fantastyczna grafika !!!! bardzo przemawiająca do wyobraźni dzieci i nie tylko. Korzystam dużo z Pani grafik kupiłam pomoce terapeutyczne i wykorzystuję w pracy z dziećmi. Czekam na więcej!!!! pozdrawiam

  2. Przygotowuję Światowy Dzień Zdrowia. Te świetne grafiki wykorzystam do pracy z dziećmi. Dziękuję za możliwość pobrania, dzięki temu dobro się szerzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *