Moc oddechu :)! Materiały: „Tor oddechowy”, „Gwiazda oddychania” i „Leniwy kwadrat”.
Oddychanie jest podstawową, automatyczną czynnością, na którą przeważnie nie zwracamy uwagi.
Warto wiedzieć, że oddychanie nie pełni wyłącznie funkcji podtrzymującej nasze życie. Jest rodzajem „pomostu” pomiędzy naszym ciałem, a umysłem.
Świadome, spokojne, głębokie oddychanie jest powiązane oraz wprowadza nas w stan odprężenia emocjonalnego. Natomiast szybki, nierównomierny, płytki oddech wiąże się z pobudzeniem emocjonalnym.
Oddech (świadomy) ma wielką MOC.
Świadome oddychanie jest umiejętnością, w którą warto wyposażyć nasze dzieci. Mogą odnieść z niej mnóstwo korzyści: zawsze przy sobie mają narzędzie, które w sytuacjach lękowych, stresujących pomaga obniżyć lęk i napięcie; uspokoić ciało i umysł. Natomiast codzienne, regularne ćwiczenie oddychania wycisza, wprowadza w stan relaksu, pozwala uwolnić nagromadzone napięcie.
Aby oddychanie było naszą mocą, konieczne jest prawidłowe prowadzenie oddechu- skupienie się na nim. Ważne, by oddychać spokojnie, z przepony, powoli wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Wskazane jest, by po każdym cyklu wdechu i wydechu, przytrzymać oddech na 2-3 sekundy.
Wyuczenie prawidłowego oddechu najmłodszych wymaga większej uważności i pracy. Dzieciom może być trudno (szczególnie na początku) wyrównać oddech, świadomie go prowadzić i utrzymać na nim koncentrację.
…i tu przychodzę z pomocą z dzisiejszymi materiałami 🙂
Poniżej znajdziecie 3 interaktywne grafiki, które pomagają dzieciom nauczyć się prawidłowego głębokiego oddychania.
Jak to działa?
Dzieci śledzą palcem obrazek i postępując zgodnie z instrukcją uczą się kiedy wdychać, wydychać i przytrzymywać oddech. Głębokie oddychanie nagle staje się świetną zabawą! 🙂
Jak wprowadzić dzieci?
(instrukcja jest uniwersalna dla każdej planszy)
Przed sobą widzisz planszę, która uczy dzieci supermocy: głębokiego oddychania. Połóż swój palec na strzałce „wdech” (/start) i podążaj powoli za instrukcją. Pamiętaj, że twój oddech musi być spokojny, głęboki i… leniwy. Wdychaj powietrze nosem, wypuszczaj ustami.
Na początku ćwiczeń warto poprosić o wsparcie kogoś dorosłego, aby wspólnie z Tobą wyznaczył tempo oddychania.
Zobaczysz, że po pewnym czasie będziesz w stanie wykonywać je samodzielnie 🙂
Powodzenia! 🙂
Materiały do pobrania w dwóch wersjach językowych (PL oraz UKR) znajdziesz tutaj:
Powyższe plansze (w języku polskim) to przykładowa karta pracy z e-booka „Pomoce terapeutyczne myślę – czuję – działam”, który znajdziesz tutaj (klik)
Jeżeli korzystasz z materiałów- zostaw po sobie ślad w komentarzu.
Chętnie poznam Twoją opinię, refleksję i/lub pomysł na ich wykorzystanie 🙂
Super przedstawione i wymyślone. Będę polecać i wykorzystywać w swojej pracy psychologa.
Bardzo dziękuję! Niech materiały służą pomocą 🙂
W swojej pracy codziennie uczę moich małych podopiecznych świadomego oddychania 🙂 Nie jest to jednak łatwa rzecz więc ciągle poszukuje materiałów, inspiracji, które ułatwiłyby naukę tej umiejętności 🙂 I proszę – trafiłam na świetną pomoc!!! Dziękuję!!! ♥️
To prawda- nauczenie dzieci świadomego oddychania bywa wyzwaniem. 🙂 Dziękuję za te miłe słowa na temat materiałów i mam nadzieję, że będą wsparciem podczas pracy z podopiecznymi 🙂 Pozdrawiam serdecznie! <3
Super pomysł – jutro wyślę rodzicom dzieci oczywiście z podaniem zródła 😉 pozdrawiam
Dziękuję 🙂
Świetne pomoce do pracy z dziećmi i młodzieżą. Gratuluję kreatywności. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Bardzo dziękuję i również pozdrawiam 🙂
Ja też będę udostępniać, bo rodzicom i dzieciom łatwiej teraz wzrokowo ogarnąć niż czytać instrukcje. Bardzo fajne opracowanie
Dziękuję! Mam nadzieję, że materiały pomogą dzieciom w ćwiczeniu świadomego oddechu! 🙂
Dziękuję, dzieci zachwycone !
Jak miło to czytać 🙂
Super pomoc. W ogóle wspaniałe pomysły na pracę z dziećmi. Dziękuję, będę wykorzystywać do pracy z dziećmi i rodzicami. Już jutro udostępnię rodzicom, oczywiście podając źródło. Pozdrawiam
Cieszę się, że pomoce się przydają i pójdą dalej w świat 🙂 Również pozdrawiam 🙂
Pani Paulino, świetne materiały. Z pewnością z nich skorzystam podczas pracy z dziećmi (na pewno będą im się podobać). Dziękuję, że dzieli się Pani swoją wiedzą i pomysłami!
Bardzo dziękuję za te słowa i pozostawienie po sobie śladu w komentarzu 🙂 To dodatkowa motywacja do dzielenia się wiedzą i materiałami. Bardzo się cieszę, że pomoce terapeutyczne służą (po)mocą :)! Pozdrawiam serdecznie!
Mówimy o uczeniu oddychania dzieci, bo to oczywiste, że od nich najlepiej zacząć. Ja to wykorzystuję do pracy z nastolatkami, bo nikt ich nie nauczył, gdy byli dziećmi. Sprawdza się. Dziękuję.
Świetne pomysły, również wykorzystam w pracy z dziećmi i młodzieżą
Czy takie cwiczenia są formą odprężenia, odstresowania czy w sytuacjach kiedy dziecko jest zdenerwowane, płacze…
Kapitalne:) dziękuję:)
Dziękuję za możliwość skorzystania z materiałów!
Bardzo fajne i przydatne pomoce. Dziękuję za wsparcie nimi:)
Świetne materiały dla dużych i małych 🙂
Bardzo pomocne materiały, dzieci chętnie pracują i robią to z radością. Dziękuję za możliwość skorzystania z nich 🙂
W środę 17.08.2022 będę prowadzić webinar na temat wykorzystania metod relaksacyjnych w pracy z dziećmi po traumie (głównie będę mówić o dzieciach z Ukrainy) – chcę pokazać uczestnikom Twoje materiały i polecić im Twoją stronę
Same wspaniałości 🤩♥️ Ćwiczenia oddechowe zagoszczą jutro na zajęciach z integracji sensorycznej 😊
Kolejne rewelacyjne materiały!!!